zavisnost od droge šta ne reći

Zavisnost od doge – Šta NE reći osobi koja se leči od zavisnosti

Želite da podržite prijatelja ili člana porodice u borbi protiv zavisnosti, ali niste sigurni kako da razgovarate s njima? Evo nekoliko rečenica koje bi trebalo izbegavati!

Lečenje zavisnosti od droge i alkohola je dugotrajan i kompleksan proces koji zahteva strpljenje, razumevanje i podršku. Osobe koje se bore sa zavisnošću suočavaju se sa brojnim izazovima, kako fizičkim, tako i psihološkim. U tom procesu, podrška najbližih igra ključnu ulogu, ali je važno biti svestan kako reči i ponašanje mogu uticati na osobu u oporavku. 

1. „Zar nisi već prestao/la s tim?“

Ova fraza, iako izgovorena sa dobrim namerama, može izazvati osećaj pritiska i frustracije kod osobe koja se leči. Oporavak je proces koji zahteva vreme i strpljenje. Osoba koja se bori sa zavisnošću može imati povremene padove, što je deo samog procesa. Pritisak da “brže prestane” može dovesti do osećaja krivice, sumnje u sebe i smanjenja motivacije. Ovakvi komentari mogu u velikoj meri otežati već i onako težak put oporavka.

2. „Jednostavno prestani, pa nije teško!“

Zavisnost nije pitanje volje ili discipline, već ozbiljan mentalni i fizički problem. Razumevanje da zavisnost menja moždane strukture i funkcije, te da proces oporavka često uključuje detoksikaciju i terapiju, ključno je za pružanje adekvatne podrške. Rečenica poput ove umanjuje ozbiljnost problema i može stvoriti osećaj sramote i neprihvatanja. Zavisnici često osećaju da nisu dovoljno “snažni”, što dodatno pogoršava njihov mentalni i emocionalni status.

3. „Imaš ti to u sebi – zavisnici su slabi.“

Ovakav stav može biti duboko uvredljiv i destruktivan. Zavisnost nije pitanje lične slabosti, već bolest koja zahteva ozbiljan medicinski pristup. Ovakav komentar može dovesti do stresa, depresije i povećane stidljivosti, što otežava proces oporavka. Osobe koje se leče od zavisnosti svakodnevno se suočavaju sa teškim izazovima, i bilo koji oblik stigmatizacije može ih navesti na povratak starim navikama.

4. „Nemaš problem – samo se malo kontroliši.“

Zavisnost je ozbiljan poremećaj koji utiče na biološke, psihološke i socijalne aspekte života osobe. Poruka koju šaljemo ovom rečenicom je da problem nije stvaran, da osoba ima kontrolu i da jednostavno treba da se “suzdrži”. Ovo može biti vrlo opasno jer može izazvati osećaj otpora prema lečenju, kao i preteranu sumnju, što može uticati na odluke u vezi sa traženjem pomoći i nastavkom terapije.

5. „Ali zar ne voliš svoju porodicu?“

Iako je često izgovoreno sa željom da se motiviše osoba, ovakva emocionalna manipulacija može izazvati suprotan efekat. Osećanje krivice može biti kontraproduktivno i dovesti do povećanja stresa i anksioznosti. Zavisnici često već imaju snažan osećaj krivice zbog svog ponašanja, te ovakvi komentari mogu samo pogoršati njihovo emocionalno stanje i dodatno smanjiti njihovu sposobnost da se otvore prema podršci drugih.

Kako da podržite posobu koja je u procesu odvikavanje od zavisnosti od droge

Slušanje i saosećanje: Pružite joj bezuslovnu podršku. Pokažite da ste tu za nju, bez osuđivanja, saslušajte je i pokažite da je dobar izbor što se leči.

Razumevanje: Zavisnost je bolest, a ne slabost karaktera. Razumevanje fizičkih, psiholoških i emocionalnih aspekata oporavka omogućava bolju podršku.

Podsticanje profesionalne pomoći: Ohrabrite osobu da nastavi terapiju i lečenje u našoj bolnici od strane stručnjaka, psihijatra i psihologa. Važno je da se osoba oseća sigurno i podržano u svom procesu oporavka.

Postavljanje granica: Iako je važno biti podrška, ne smemo zaboraviti da postavljanje zdravih granica može pomoći u procesu oporavka i sprečiti ponovno omogućavanje destruktivnog ponašanja.

Podrška osobi koja se leči od zavisnosti zahteva puno strpljenja i razumevanja porodice i prijatelja.

Samostalno odvikavanje od droge može biti izuzetno opasno! 

Pokušaji SAMOSTALNOG ODVIKAVANJA OD ZAVISNOSTI od heroina, kokaina, stimulansa ili tableta kod kuće često završavaju NEUSPEHOM zbog jakih simptoma apstinencijalne krize kao što su nemir, nesanica, bolovi, i anksioznost.

U našoj bolnici, obezbeđujemo SIGURNOST i podršku koja je potrebna da bi se ovaj izazovan period uspešno prebrodio.

Zavisnost od droge je izlečiva.

Prva faza lečenja traje oko 2 nedelje. Predstavlja DETOKSIKACIJU od droge (izbacivanje supstance iz organizma), otklanjanje fizičke zavisnosti od droge i PSIHIČKU STABILIZIACIJU.

Evo kako USPEŠNO LEČIMO ZAVISNOST OD DROGE.

VEĆ OD 14 DANA STABILIZACIJA FIZIČKA I PSIHIČKA.

Naša posvećena ekipa psihijatara, terapeuta i stručnjaka je tu da vam pomogne u ovoj borbi. Sa stručnim znanjem, razumevanjem i podrškom, zajedno možemo da preokrenemo tok ove bitke. Otvorite vrata ka novom početku, ka životu slobodnom od zavisnosti.